Lymfatická masáž

Manuální lymfodrenáž:

Lymfatická masáž se liší od klasické v mnoha směrech. Nejedná se o masáž jako takovou, ale o práci s lymfatickým systémem. Proto jsou tahy a zásady u této masáže zcela odlišné. U klasické masáže dochází k prokrvení a odtoku krve. Na rozdíl od toho u lymfatické masáže dochází k odvedení lymfy zpět k centru lymfatického systému. U manuální lymfodrenáže jde především o zachování rovnováhy vody jak v systému žilním a tepenném, tak i v systému lymfatickém. Rovnováha zajistí správné fungování obou systémů. V důsledku toho dochází ke zmenšení otoku dané oblasti (v případě, že je otok lymfatického původu). Manuální lymfodrenáž má také sympatolytický účinek na cévy, což způsobuje uvolnění cévního spazmu.

Indikace (kdy je vhodné aplikovat):

Lymfatická masáž je vhodná pro osoby trpící lymfedémem, flebedémem, lipedémem, traumatickými edémy, u žilní nedostatečnosti, je vhodná po operacích ortopedického charakteru při lokálních otocích jak v akutní fázi tak v postakutní, někdy se doporučuje i k zlepšení mikrocirkulace.

Kontraindikace (kdy nelze lymfatickou masáž aplikovat, případy kdy ohrožuje zdraví masírovaného):

  • maligní onemocnění (rakovina)
  • akutní záněty
  • alergie (pouze těžké případy)
  • akutní hluboká žilní trombóza
  • akutní trombózy
  • srdeční insuficience (nedostatečnost)

Cit.: WITTLINGER, Hildegard. Manuální lymfodrenáž podle dr. Voddera: praktický průvodce. 1. české vyd. Praha: Grada, 2013, 171 s. Sestra (Grada). ISBN 978-80-247-
4084-3.